Thursday, November 26, 2009

Καλαθοσφαιρικός αγώνας: Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται

Συγκλονιστικός ο πρώτος αγώνας της καλαθοσφαιρικής ομάδας του σχολείου μας στις 9/11/09 ημέρα Δευτέρα. Ο αγώνας έλαβε χώρα στην κλειστή αίθουσα της Γ΄ Τεχνικής σχολής Λευκωσίας. Υπό κανονικές συνθήκες ο αγώνας έπρεπε να γίνει στο σχολείο μας στην κλειστή αίθουσα της Παλουριότισσας αλλά λόγο τεχνικών έργων που κάνουν για συντήρηση της κλειστής αίθουσας μας παίξαμε στην έδρα του αντιπάλου. Αυτό όμως δεν επηρέασε καθόλου την καλαθοσφαιρική μας ομάδα που με προπονητή τον γυμναστή του σχολείου μας κ. Νίκο Κόνιαλη υπερίσχυσαν του αντιπάλου και κέρδισαν άνετα με το συντριπτικό αποτέλεσμα 66-33. Ο αγώνας μοιράστηκε σε τέσσερα επτάλεπτα . Στο 1ο επτά λεπτό η ομάδα μας μπήκε δυνατά και κέρδιζε με 22-9. Στην 2η περίοδο η ομάδα μας συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα μας να είναι μπροστά στο score με 34-15. Στην 3η περίοδο η ομάδα μας είχε χαλαρώσει όπως ήταν φυσικό λόγο της μεγάλης διαφοράς στο score και το αποτέλεσμα της περιόδου ήταν 40-20. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας ήταν καταιγιστική και πιο εύστοχη, έτσι το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε ως 66-33, αξίζει να σημειωθεί πως το τελικό score θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο αν δεν χάνονταν πολλές ευκαιρίες στην 3η περίοδο. Η ομάδα είχε αρκετούς παίχτες που σημείωσαν αρκετά καλάθια. Πρώτος scorer και MVP για την ομάδα μας σε αυτό τον πρώτο αγώνα ήταν ο Σταύρος Γκαζάνης με 14 πόντους, μετά ακολουθεί ο Στέφανος Μουκτάρης και ο Πάρις Μαυροφτής με 12 πόντους. Πρέπει επίσης να σημειωθεί κι ωραία παρουσία του Σάββα Καζαντζή που αν και έπαιξε σαν αλλαγή μόνο για 4 λεπτά σημείωσε 10 πόντους. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο κ. Κόνιαλης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά της ομάδας.